آری فقط نتورک نه

خدایا برای همه خوشبختی میخواهم....

آری فقط نتورک نه

خدایا برای همه خوشبختی میخواهم....

آری فقط نتورک نه

**ابتدا تحقیق سپس عمل کنیم**
**ابتدا مشورت سپس باور کنیم**
**ابتدا فکر سپس انتخاب کنیم**
**نظر یادت نره**

آخرین نظرات
نویسندگان

بنابراین، اکل مال بالباطل طبق صریح چهار آیه از قرآن مجید حرام، و از گناهان بزرگ است، و انسان را به سوى جهنّم سوق مى دهد. و شک نیست که درآمد حاصل از عضویّت در شرکت هاى مورد بحث، که مبتنى بر بازاریابى شبکه اى (Network Marketing) مى باشد، مصداق روشن اکل مال به باطل، و در نتیجه حرام است.

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته

حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى (مدّ ظلّه) در پاسخ به این سؤال فرمودند:

«منظور از اکل مال به باطل این است که انسان بى آن که فعالیّت مثبتى داشته باشد اموال بادآورده اى را تملّک کند، و در گلدکوئست و مانند آن چنین مطلبى به خوبى دیده مى شود. افرادى که در شاخه هاى اوّل قرار مى گیرند، بى آن که کار مهمّى انجام داده باشند، اموال هنگفتى را تصاحب مى کنند، و افرادى که در شاخه هاى آخر مى باشند، مال باختگان واقعى هستند; درست شبیه به قمار».

براى روشن تر شدن مطلب فوق، به تحلیلى که در یکى از مجلاّت معروف آمده توجّه کنید: «اگر 5/000/000     نفر جذب این بازى شده باشند، تنها به حدود 50/000 نفر سود کلانى تعلّق مى گیرد، و حدود  1/200/000نفر هیچ سودى دریافت نمى کنند، و باقى شرکت کنندگان،یعنى  3/750/000نفر دیگر فقط ضرر کرده اند، بى آن که سکّه اى دریافت کرده باشند».(. سروش جوان، شماره 23، تیر 1381 .)

همان گونه که ملاحظه مى کنید عدّه محدودى (50/000 نفر و خود شرکت) بى آن که کار مهم و فعالیّت مثبتى داشته باشند، اموال هنگفتى را تصاحب مى کنند، و افرادى که در شاخه هاى آخر هستند (حدود چهار میلیون نفر) مال باختگان واقعى هستند; و این است معنى اکل مال به باطل.

یکى از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى در تشریح فعالیّت شرکت هاى مذکور مى گوید:

«در شرکت هایى که هر عضو باید دو عضو دیگر جذب کند، بر اساس محاسبه انجام شده به 75% این افراد هیچ چیز تعلّق نمى گیرد، و به 15% اعضا معادل نیمى از آنچه هزینه کرده اند تعلّق مى گیرد، و 7% افراد معادل حقّ عضویّت خود را دریافت داشته، و فقط 3% افراد که در رأس هرم هستند سودسرشارى به دست خواهند آورد».

وى در ادامه گفت : «در شرکت هاى هرمى که هر عضو باید پنج عضو دیگر جذب کند، 96% اعضاى شبکه هیچ درآمدى نخواهند داشت، و 2% افراد نصف آورده خود را مى گیرند، و 1% آنان عین پول، و کمتر از 1% هم که در رأس هرم هستند سود سرشارى مى برند»(1) و بقیّه این اموال هنگفت به جیب مؤسسات مذکور مى ریزد!

1 . نماینده مذکور آقاى حمید رضا کاتوزیان نماینده مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى است، که به هنگام تحصیل در یکى از کشورهاى اروپایى از نزدیک شاهد فعالیّت برخى از شرکت هاى کلاهبردار مورد بحث بوده، و یکى از طرّاحان یک فوریّت ممنوعیّت فعالیّت شرکت هاى هرمى و شاخه اى در مجلس شوراى اسلامى است. مطلب فوق را از روزنامه خراسان، شماره 16136 به تاریخ 5/4/1384 نقل کرده ایم.

…………………………………

سؤال : چه ارتباطى بین مسأله «انتحار» و «تصرّف باطل و ناحق در اموال مردم» وجود دارد، که در آیه مورد بحث در کنار هم ذکر شده است؟

جواب : پاسخ این سؤال روشن است، و در حقیقت قرآن مجید با ذکر این دو حکم پشت سر هم، به یک نکته مهمّ اجتماعى اشاره کرده است. و آن این که : اگر روابط مالى مردم بر اساس صحیح استوار نباشد، و اقتصاد جامعه به صورت سالم پیش نرود، و در اموال یکدیگر به ناحق تصرّف کنند، جامعه گرفتار یک نوع خودکشى و انتحار خواهد شد. و علاوه بر این که انتحارهاى شخصى افزایش خواهد یافت، انتحار اجتماعى هم از آثار ضمنى آن است».(1)

حوادث و انقلاب هایى که در جوامع مختلف دنیاى معاصر روى داده، شاهد گویاى این حقیقت است. و از آنجا که خداوند نسبت به بندگان خود مهربان است به آنها هشدار مى دهد و اعلام خطر مى کند که مراقب باشند مبادا مبادلات مالى نادرست و اقتصاد ناسالم، اجتماع آنها را به هلاکت بکشاند.(2)

 

1 . یکى از جامعه شناسان در شماره 3722 روزنامه قدس، به تاریخ 29/8/1379، مى گوید: «اگر نوجوانان و جوانان بیکار که با هزار مشکل سرمایه اى را براى عضویّت در این شرکت ها فراهم کرده، با شکست مواجه شوند، براى جبران آن ممکن است دست به هر کارى بزنند» شرح بیشتر این مطلب در فصل هشتم خواهد آمد.

2 . تفسیر نمونه، جلد 3، صفحه 396 .

منبع: بازاریابى شبکه اى = (Network Marketing)، یا، کلاهبردارى مرموز / تألیف ابوالقاسم علیان نژادى.

 لینک کوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=24452

نظرات  (۲)

خوبه که خودت میگی زیاد کارباید بکنی با حقوق کم کدوم آدم عاقلی این کارو میکنه

بله کار زیاد با پول کم

از بیکاری بهتره که (از امار بیکاری کشور خبر دارین؟)
از حقوق 800 تومانی برای یه لیسانس که بهتره

بعد همه ی محصولاتتون که گرون تر از بازار است

همه محصولات گرونتر نیستند (تو شرکت بیز گرونی بی داد می کنه)
اکثرا ارزون تر هستند
البته من به شما حق میدم
شما میری مثلا لاک ناخن میبینی 8000 تومان میگی چه خبره بازار 2000 تومانه
در حالی که تو بازار لاک 60000 تومانی هم هست
چرا با اون مقایسه نمی کنید

در اصل این 8000 تومانی همون لاک 14000 تومانی هست که ارزونتر عرضه میشه

یا شامپو ضد شوره و صابون تخصصی رو با گلنار و داروگر مقایسه نکن دوست عزیز

بعدشم اکثر کالاهاتون که خارجی هستن

بله شما که فقط بیز رو دیدین همین طوره
وزارت نامه داد که فروش محصولاتی که نمونه داخلی دارن نباید خارجی باشن (یک سال هم مهلت داد)
بادران از سیستمش همون روز حذف کرد
بیز همون محصولو اورد تو لیستش گفت بادران برندینگ کرده بزار من این یک سالو بفروشم بعد برش میدام

(که این به ضرر بازاریابه)

بادران علاوه بر اونا 2 تا محصول انحصاری که نمونه داخلی داشت رو هم از سایت برداشته چند روز پیش قراره امتیاز تولیدشو بخره و اونارم داخل تولید کنه

پنبه ریز هم که کلا داخلیه
مگر محصولات خیلی تخصصی و درمانیش (که طبیعیه خارجی باشه همون طور که دارو های ما اکثرا خارجیه)
منظور از اکل مال به باطل این است که انسان بى آن که فعالیّت مثبتى داشته باشد اموال بادآورده اى را تملّک کند، و در گلدکوئست و مانند آن چنین مطلبى به خوبى دیده مى شود. افرادى که در شاخه هاى اوّل قرار مى گیرند، بى آن که کار مهمّى انجام داده باشند، اموال هنگفتى را تصاحب مى کنند، و افرادى که در شاخه هاى آخر مى باشند، مال باختگان واقعى هستند; درست شبیه به قمار

فعالیتی مثبت تر از 80 ساعت اموزش در هفته با حقوق کمتر از یک معلم؟
در شرکت ما موردی داریم که طرف تو سطح 20 شرکت هست ماهی 10 میلیون میگیره مورد داریم سطح 28 اینا هست ماهی 24 میلیون میگیره!
لذا در بازاریابی شبکه ای (اول بازاریابی بعد شبکه ای) که هدف فروش محصول با کیفیت با قیمت کمتر از بازار سنتی هست نه تنها حرام نیست بلکه حلال و مستحب هم هست
چرا که باعث رشد اقتصاد کشور میشه و نیاز نیست سالانه میلیارد ها دلار بریزیم تو جیب خارجیای کافر

پاسخ:
خوبه که خودت میگی زیاد کارباید بکنی با حقوق کم کدوم آدم عاقلی این کارو میکنه
بعد همه ی محصولاتتون که گرون تر از بازار است
بعدشم اکثر کالاهاتون که خارجی هستن
نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.